Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Yazar Füruzan öldü mü? Füruzan kimdir?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Yazar Füruzan öldü mü? Füruzan kimdir?
Yazar, Haber

Haberler Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Yazar Füruzan öldü mü, sorusu arama motorlarında sorgulanıyor. Edebiyatımızın önemli isimlerinden biri olan Füruzan yaşıyor mu? Sait Faik Hikaye Armağanı'nın sahibi kadın yazar Füruzan kimdir, kaç yaşında? Füruzan nereli? İşte hayatı ve kariyeri…

Füruzan'ın hayatını kaybettiği haberleri gündeme düştü. Ünlü yazar Füruzan öldü mü, neden öldü? 91 yaşındaki Füruzan hayatını kaybetti. Yazar Füruzan şiir, roman, gezi yazısı, roman gibi edebiyatın birçok alanında eserler vermiş bir isimdi. Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden, yazar Füruzan sonsuzluğa uğurlandı. Peki, Füruzan kimdir? Füruzan, kaç yaşında nereli?

FÜRUZAN KİMDİR?

Yazar Füruzan, 29 Ekim 1932'de İstanbul'da dünyaya geldi.  Yalova ve İstanbul’da ilköğretimini tamamladı. Füruzan, yazarlık hayatı boyunca soyadını hiç kullanmadı. Gerçek adı Feruze Çerçi’dir.
İlk öyküsü Olumsuz Hikâye’yi, 1956’da yazdı. 1956’dan 1958'e dek öykülerini Türk Dili, Yenilik ve Pazar Postası’nda yayımladı.1958'de karikatürist Turhan Selçuk ile evlendi. Ardından kızı Aslı dünyaya geldi. Parasız Yatılı isimli eseri  ile Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı. Bu ödülü kazanan ilk kadın yazar oldu.
1974'te ilk romanı Kırkyedililer'i yayımladı. Bu eseri geniş bir kitle tarafından beğenildi. 1975'te Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nün sahibi oldu. 
1975 yılında Alman Akademik Değişim Servisi (D.A.A.D.) adlı bir sanatçı programı kapsamında davet edildiği Berlin'e taşındı. Burada Türk işçilerle röportajlar yaptı. Röportajlarını Yeni Konuklar adlı kitabında topladı.
Ah Güzel İstanbul öyküsünden uyarlanan aynı isimdeki filmde 1981’de Ömer Kavur ile birlikte ilk senaryo çalışması yaptı.
1982'de yayımladığı Gecenin Öteki Yüzü kitabında yer alan ve kitapla aynı adı taşıyan öykü, 1986'da TRT tarafından dizi olarak çekildi.

Düzenleyen:  - Haberler
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...