Rusya-Ukrayna savaşının ardından Rusya'ya uygulanan yaptırımların sonucunda Rusya batı ülkelerini vurmakla tehdit etmiş, askeri ittifak arayışına giren ülkeler de NATO'nun kapısını çalmıştı.

TÜRKİYE BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKTI

Güvenlik endişeleri giderek artan iki İskandinav ülkesi, Filandiya ve İsveç dün NATO'ya resmen başvuruda bulundu. Süreç boyunca teröre verdikleri destek ve Türkiye'ye uyguladıkları yaptırımlar nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülkeyi de NATO'da görmek istemediklerini belirtmişti.

Türkiye'nin haklı endişeleri bir kez daha kanıtlarıyla ortaya kondu. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK mensuplarının iadesine yönelik talepleri karşılıksız bırakan İsveç'in ürettiği AT-4, PKK tarafından yoğun olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

TÜRKİYE'YE DOĞRULTULAN SİLAHLARIN TEDARİKÇİSİ 

AT-4 isimli tek atışlı tanksavar silahının bugüne kadar PKK'nın Türk güvenlik güçlerine yönelik yurt içinde ve sınır ötesindeki saldırılarında kullandığı belirlendi.

Son olarak Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde de PKK'lı teröristlerin kullandığı bir mağarada ele geçirilen silahlar arasında AT-4 tanksavar roketi de yer aldı.

AT-4'ün kullanıldığı saldırılarla ele geçirildiği operasyonlar ve sayıları şöyle:

- 24 Eylül 2018'de Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan'dan Hisar Dağı bölgesindeki güvenlik güçlerine açılan ateş sonrası yapılan aramada ele geçirilen AT-4 tanksavar roketi.

- 11, 15, 23 ve 28 Aralık 2018'de Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesi Dayla kırsalında ateşlenmiş toplam 7 AT-4 tanksavar roketi.

- 7 Nisan 2019'da Şırnak'taki Bestler Dereler Gaşinor Tepe Bölgesi'nde PKK'lı teröristlerin yer aldığı sığınakta bulunan AT-4 tanksavar roketi.

- 26 Temmuz 2019'da Şırnak-Silopi çevre yolu üzerindeki güvenlik güçlerine yapılan saldırı sonrasında bölgedeki aramada ele geçirilen AT-4 tanksavar roketi.

- 19 Ağustos 2019'da Cizre ile Şırnak arasında seyir halinde olan güvenlik güçlerine yönelik saldırıda biri kullanılmış, biri kullanılmamış 2 AT-4 tanksavar roketi.

- 26 Ekim 2019'da Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye sızma girişiminde bulunan ve operasyonla etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerinde ele geçirilen 4 AT-4 tanksavar roketi.

- 24 Temmuz 2020'de Irak'ın kuzeyindeki Raş Deresindeki aramada ele geçirilen AT-4 tanksavar roketi.

- 19 Eylül 2020'de Hakkari'nin Oğul köyü kırsalındaki operasyonda bulunan 3 AT-4 tanksavar roketi.

- 14 Ekim 2020'de Hakkari'nin Derecik ilçesi kırsalında 2 AT-4 tanksavar roketi.

- 4 Kasım 2020'de Hakkari'nin Derecik ilçesi Kırca köyü kırsalında AT-4 tanksavar roketi.

- 13 Kasım 2020'de Hakkari'nin merkez ilçesi Oğul köyü kırsalında 3 AT-4 tanksavar roketi.

- 10 Ekim 2021'de Hakkari'nin merkez ilçesi kırsalında 3 AT-4 tanksavar roketi.

- 17 Ekim 2021'de Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Güçlü köyü kırsalında AT-4 tanksavar roketi.

- 20 Ekim 2021'de Hakkari'nin merkez ilçesi Kavaklı köyü kırsalında 3 AT-4 tanksavar roketi.

- 23 Kasım 2021'de Şırnak ili Merkez ilçesi Dereler köyü kırsalında AT-4 tanksavar roketi.

 AT-4'ÜN ÖZELLİKLERİ

Geniş bir ürün ailesine sahip silah sistemi, dünyadaki en yaygın hafif tanksavar silahlarından biri. Tek kişi tarafından taşınıp kullanılan AT-4'ün etkili menzili 200-1000 metre.

Piyade birliklerinin zırhlı araç ve tahkimatlarını yok etmek veya devre dışı bırakmak amacıyla tasarlandı.

Hakkari'de AT-4 tanksavar ele geçirildi Hakkari'de AT-4 tanksavar ele geçirildi Hakkari kırsalında bir mağarada AT-4 tanksavar silahı ve çok sayıda mühimmat el konuldu.

Şırnak'ta 2 adet AT-4 tanksavar silahı ele geçirildi Şırnak'ta 2 adet AT-4 tanksavar silahı ele geçirildi TSK, Şırnak'ın Andaç bölgesinde devam eden terör operasyonları kapsamında 2 adet AT-4 tanksavar silahı ile muhtelif malzemesinin ele geçirildiğini duyurdu.

Şırnak'ta 2 adet AT-4 tanksavar füzesi ele geçirildi Şırnak'ta 2 adet AT-4 tanksavar füzesi ele geçirildi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Şırnak’ta bölücü terör örgütü tarafından toprağa gizlenilen İsveç menşeli 2 adet AT-4 tanksavar füzesi ele geçirildiğini açıkladı.

Hakkâri'de AT-4 tanksavar silahı ele geçirildi! Hakkâri'de AT-4 tanksavar silahı ele geçirildi! Güvenlik güçleri ile terör örgütü PKK mensubu hainler arasında çatışma çıktı. Çatışmada öldürülen teröristin üzerinde seri numarası silinmiş bir AT-4 tanksavar silahı ele geçirildi.