Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası İdare Merkezi'nde düzenlenen "Enflasyon Raporu 2021-IV Bilgilendirme Toplantısı"nda yılın son Enflasyon Raporu'na ilişkin sunum yaptı. 2021 yılı tahmininde yükselme olduğunu açıklayan Başkan Kavcıoğlu, "Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 18,4 olacağını, 2022'de yüzde 11,8, 2023'de yüzde 7'ye gerileyeceğini, orta vadede yüzde 5'te istikrar kazanacağını düşünüyoruz." dedi.

"ENFLASYON KADEMELİ OLARAK DÜŞECEK"
Küresel iktisadi faaliyet üzerinde delta varyantı kaynaklı belirsizliklerin artmasına rağmen, dış talep görünümüne ilişkin varsayımlarında, geçen rapor dönemine göre bir güncelleme olmadığını anlatan Kavcıoğlu, "Maliye politikası ve finansal politikaların, para politikası ile eşgüdüm içerisinde, enflasyonda öngörülen düşüş patikasıyla uyumlu bir makro çerçevede belirleneceği bir orta vadeli görünümü esas aldık." dedi.

Kavcıoğlu, enflasyon ve çıktı açığı tahminlerini de paylaşarak, şunları kaydetti:

"Temel varsayımlarımız ve kısa vadeli öngörülerimiz doğrultusunda, para politikası duruşunun, geçici etkilerin ortadan kalkmasıyla enflasyonun yeniden düşüş eğilimine dönmesini sağlayacak sıkılıkta oluşturulmaya devam edileceği bir görünüm altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngörüyoruz."

"ENFLASYONUN 5 DÜZEYİNDE İSTİKRAR KAZANMASINI BEKLİYORUZ"
Bu çerçevede, enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 18,4 olarak gerçekleşeceğini, 2022 yıl sonunda yüzde 11,8'e ve 2023 yıl sonunda ise yüzde 7 seviyesine geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini bildiren Kavcıoğlu, "Böylece, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini 4,3 puanlık güncellemeyle yüzde 14,1'den yüzde 18,4'e yükselttik." dedi.

Kavcıoğlu, bir önceki rapor dönemine göre gıda fiyatları ve Türk lirası cinsinden ithalat fiyatları varsayımlarındaki güncellemelerin enflasyon tahminini sırasıyla 2,1 puan ve 1,5 puan artırdığını söyledi.

Yönetilen/yönlendirilen fiyatların ise büyük ölçüde alkol-tütün kaynaklı olarak tahmini 0,3 puan yükselttiğini dile getiren Kavcıoğlu, çıktı açığındaki güncellemenin de tahmini 0,4 puan yukarı çektiğini ifade etti.

Kavcıoğlu, "2022 yıl sonu enflasyon tahminini de yüzde 7,8'den yüzde 11,8'e yükselttik. Başlangıç koşullarındaki güncellemenin enflasyonun ana eğilimine etkileri, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 2,2 puan artırdı. Diğer yandan, gıda enflasyonu varsayımındaki güncelleme tahmini 1 puan artırırken, çıktı açığındaki değişiklik ise 0,8 puan yükseltici yönde katkıda bulundu." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay enflasyon mesajı: Tek haneye indirmeye kararlıyız Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay enflasyon mesajı: Tek haneye indirmeye kararlıyız Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, para ve maliye politikalarının arz yönlü yapısal politikalarla, verimlilik artışıyla destekleneceğini söyleyerek,, enflasyonu tek haneye indirmekte kararlı olduklarını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan 'enflasyon' mesajı Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan 'enflasyon' mesajı Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, çekirdek enflasyon göstergelerinde yavaşlama gördüklerini açıklayarak, geçici unsurların Türkiye'deki etkisini kaybedeceğini belirtti.

Erdoğan'dan enflasyon mesajı: Tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız Erdoğan'dan enflasyon mesajı: Tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5.Yasama Yılı'nın açılış programında yaptığı açıklamada enflasyon rakamlarına değinerek, tek haneli rakamlara düşmesi yönünde kararlı olunduklarını açıkladı.