İçişleri Bakanlığı 2021 yılı değerlendirmesinde güvenlik güçleri tarafından icra edilen operasyonlarda teröristlere ait 979 sığınak, mağara ve yer altı deposunun imha edildiğini ve çok sayıda mühimmatın ele geçirildiğini açıkladı. Bakanlık yaptığı açıklamada,  “Yurt içinde  Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve güvenlik korucuları  birlikte  yürütülen Eren Operasyonlarıyla PKK-KCK Terör örgütüne ağır darbe vuruldu. Operasyonlarla yurt içinde terörist sayısı her geçen gün azalırken, örgütün sığınak, barınak, mağaraları da imha edildi. Terörle Mücadele Harekatı; oluşturulan yeni konseptle, ’Teröristleri bulma ve kaynağında yok etme’ stratejisi çerçevesinde, artan teknik ve istihbarı yeteneklerle birlikte daha etkin yürütülüyor. İcra edilen operasyonlar; teröristlerin, kış üslenmesini engelleme ve ana barınma alanlarına girerek, yurt içinde terörün kamuoyunun gündeminden çıkarılması kapsamında sürdürülüyor” ifadelerini kullandı.

2021 YILINDA 979 SIĞINAK İMHA EDİLDİ

Açıklamada imha edilen sığınak, mağara ve yer altı depolarının geçen yıla oranlar yüzde 51 artış gösterdiği ifade edilerek, “Bu kapsamda; 2020 yılı Ocak - Eylül döneminde 649 sığınak, mağara ve yer altı deposu bulunarak imha edilmişken, 2021 yılının aynı döneminde yüzde 51 artış ile 979 sığınak, mağara ve yer altı deposu tespit edildi ve tamamı imha edildi. 2021 yılı imha edilen 979 sığınak, mağara ve yer altı deposunda 81 Mayın/EYP, 209 silah, 281 el bombası ve 70 bin 174 mühimmat teröristlerce kullanılmasına fırsat verilmeden ele geçirildi.  Geçen yıl Ocak Eylül döneminde ise 649 sığınak, mağara ve yer altı deposunda, 75 Mayın/EYP, 163 silah, 202 el bombası ve 51 bin 861 mühimmat ele geçirilerek imha edildi” şeklinde konuşuldu.

HEDEFE ADIM ADIM

Bakanlığın yaptığı açıklamada terör örgütlerinin ülkeden adım adım temizlendiği belirtilerek, “Terör örgütünü her türlü kaynaktan yoksun bırakarak ininde yok etme anlayışı ve başarıyla devam eden terörle mücadele harekatında, elinde kalan sınırlı imkanların da yok edilmesi ile PKK-KCK Terör örgütünün milletimizin gündeminden tamamen çıkarılması hedefine adım adım yaklaşılmaktadır” denildi.

Etkisiz hale getirilen teröristlere ait mühimmat ele geçirildi Etkisiz hale getirilen teröristlere ait mühimmat ele geçirildi Siirt’in Pervari ilçesi Yazlıca (Herekol) Dağı bölgesinde etkisiz hale getirilen 5 teröriste ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.