İngiltere'de bilim adamları, düşük maliyetli ve yaygın olarak kullanılan herhangi bir antiviral ilacın Covid-19 hastalarında akciğer zararını sınırladığını tespit ettiğini açıkladı. Bilim adamları, 13 ülkede,Covid-19 nedeniyle hastanede tedavi gören ve Heparin verilen hastaları takip ederek araştırmalarını ilerletiyor.

"OKSİJEN SEVİYELERİ YÜZDE 70 İYİLEŞİYOR"
Australian National University ile King’s College London’dan araştırmacılar, oldukça yaygın olarak kullanılan, düşük maliyetli antiviral Heparin'in ağır enfeksiyondan muzdarip hastaların tedavi seçeneklerini artırdığını gösterdi. Heparin’den belli bir miktar soluyan hastaların nefes almalarının ve oksijen seviyelerinin yüzde 70 iyileştiğini belirleyen araştırmacılar, ilacın antiviral, iltihap önleyici ve kan sulandırıcı etkilerinin Covid-19’un tedavisiyle bağlantılı olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, ağır Covid-19 hastalarında akciğerlerde kan pıhtıları oluşması nedeniyle, Heparin’in kan sulandırıcı etkisinin bu tür pıhtıların oluşumunu engelleyebileceğini aktardı. Çalışmada yer alan kişilerin hastalık seviyelerinin farklı şiddette seyrettiğine dikkati çeken araştırmacılar, bunun antiviral özellikleriyle bağışıklık sistemini yatıştıran ilacın hastalığın genelinde güvenli ve etkili olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Araştırmanın baş yazarı Profesör Frank van Haren, Heparin’in özellikle düşük gelirli ülkelerde Covid-19’un tedavisinde maliyeti az, güvenli, etkili ve ümit verici bir imkan olacağını vurguladı.

Bilim adamları, 13 ülkede,Covid-19 nedeniyle hastanede tedavi gören ve Heparin verilen hastaları takip ederek araştırmalarını ilerletiyor.

DSÖ, Covid-19 tedavisinde iki ilacın kullanımını tavsiye etti DSÖ, Covid-19 tedavisinde iki ilacın kullanımını tavsiye etti Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19'a karşı etki gösterdiği belirlenen 2 eklem ilacının tedavide kullanımını tavsiye etti.

İsviçre 'Ronapreve' ilacının Covid-19 tedavisinde kullanımını onayladı İsviçre 'Ronapreve' ilacının Covid-19 tedavisinde kullanımını onayladı İsviçre'nin resmi ilaç otoritesi Swissmedic, Covid-19 tedavisi için geliştirilen "Ronapreve" adlı ilacın kullanımını onayladı. Ronapreve’in hafif ila orta şiddette semptomları olan vakalarda, hastaneye yatış ve ölüm riskini aynı zamanda virüsle temastan sonra enfeksiyonun yayılma riskini azalttığı belirtildi.