Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), ülke genelinde yaşanan yangınlar ile ilgili sosyal medya üzerinden eski tarihli videoların yeniymiş gibi servis edilmesi, film sahnelerinin gerçek görüntüler gibi servis edilmesi ve başka ülkelerdeki yangınların Türkiye'de yaşanıyormuş gibi aksettirilmesi üzerine yazılı açıklama yaptı.

"PERSONELİN VE GÖNÜLLÜLERİN EMEĞİNE HALEL GETİRMEKTEDİR"

Dezenformasyon çalışmaları hakkında yapılan yazılı açıklamada, "Son günlerde ülkemizde büyük bir toplumsal üzüntüye ve mağduriyetlere sebep olan orman yangınları ile ilgili olarak sosyal medya platformlarında başka ülkelerde gerçekleşmiş orman yangınlarına ilişkin görüntüler olmasına rağmen ülkemizde meydana gelmiş gibi yansıtılan, birtakım film sahnelerinden alınan, ülkemizde yaşanan ancak eski tarihli olduğu bilinen yangınlara ait görüntüler tekrar gündeme taşınarak dezenformasyon faaliyetleri yürütülmektedir. Bu tür faaliyetler, vatandaşlarımız üzerinde daha büyük bir üzüntüye sebebiyet vermekte, ayrıca sahada büyük bir özveriyle ve gayretle mücadele eden ilgili personelin ve gönüllülerin emeğine de halel getirmektedir" denildi.

"YASAL İŞLEMLER YAPILMAKTADIR"

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: Sosyal medya platformlarında bu tür dezenformasyon faaliyetleri yürüterek halk arasında korku ve paniğe neden olan, halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine alenen kin ve düşmanlığa tahrik eden, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılayıcı nitelikte paylaşımda bulunan şahıslar yapılan çalışmalar sonucu tespit edilmekte ve gecikmeksizin adli mercilere gönderilerek gerekli yasal işlemler yapılmaktadır. Türk polis teşkilatı olarak her alanda olduğu gibi sanal ortamda da suç ve suçluyla mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir.

Adana'da yangından geriye acı hikayeler kaldı Adana'da yangından geriye acı hikayeler kaldı Adana'nın Aladağ ilçesinde 3 gün süren orman yangınında kimi vatandaşın evi, kimisinin de hayvanları yandı. Geriye ise ailelerin acılı hikayeleri, küle dönmüş evler ve orman kaldı.

Son dakika: 3 ilde 6 yangın devam ediyor Son dakika: 3 ilde 6 yangın devam ediyor Antalya'nın 2, Muğla'nın 3 ve Tunceli'nin 1 ilçesinde orman yangınlarına müdahale devam ediyor. Bakan Pakdemirli, 111 yangının kontrol altında olduğunu, 3 ilde 6 yangının devam ettiğini açıkladı.