İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen ve 3 saat süren Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Toplantısı'na ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Altun açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda Kurul üyeleri, Türkiye’nin göç yönetimi ve çeşitli statülerle ülkede bulunan yabancılara dair konuları ele almışlardır. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güvenli hale getirdiği bölgelere geri dönenlerin sayısının 500 bini geçtiğine dikkati çeken Sayın Cumhurbaşkanımız, bu bölgelerde uluslararası finansmanla inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin evlerine dönüşünü temin edeceklerini söylemiştir" ifadelerini kullandı.

YABANCI DÜŞMANLIĞI VE PROVOKASYON

Kurul üyelerinin, entegrasyon politikalarının yanı sıra Suriyelilerin ülkelerine gönüllü ve güvenli bir şekilde geri dönüşlerini sağlayacak gelişmelere dair görüşlerini dile getirdiklerini kaydeden Altun, "Kurul üyeleri ayrıca yabancı düşmanlığı üzerinden siyasi rant ve provokasyon yürütülmesinin önüne geçecek adımları da değerlendirmişlerdir. Cumhurbaşkanımız, Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Türkiye’nin tarih boyunca olduğu gibi bugün de sınırlarına dayanan ve bir şekilde topraklarına sığınan hiçbir mazluma, mağdura sırtını dönmediğini ifade etmiştir. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güvenli hale getirdiği bölgelere geri dönenlerin sayısının 500 bini geçtiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanımız, bu bölgelerde uluslararası finansmanla inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin evlerine dönüşünü temin edeceklerini söylemiştir. Cumhurbaşkanımız medeniyetimiz, inancımız, kültürümüz ve değerlerimizde yeri olmayan yabancı düşmanlığına milletimizin ve devletimizin asla izin veremeyeceğini ifade etmiştir" açıklamalarına yer verdi.

İstanbul Valiliği son bir haftada yakalanan düzensiz göçmen sayısını açıkladı İstanbul Valiliği son bir haftada yakalanan düzensiz göçmen sayısını açıkladı İstanbul Valiliği, düzensiz göçmenle mücadele kapsamında son bir haftada 7 bin 687 düzensiz göçmenin yakalanarak geri gönderme merkezlerine sevk edildiğini duyurdu.

İsmail Çataklı'dan göçmen provokasyonu açıklaması: Amaç güven zedelemek İsmail Çataklı'dan göçmen provokasyonu açıklaması: Amaç güven zedelemek İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, katıldığı programda göçmenlerle ilgili yapılan provokatif paylaşımların güven zedeleme amacıyla yapıldığını belirtti. Çataklı, "Çünkü kamuya, devlete güven sarsıldığı zaman, başka şeyleri de kolaylıkla yapabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na göçmen çıkışı: Biz bunu derken ‘PYD terör örgütü değildir’ diyordun Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na göçmen çıkışı: Biz bunu derken ‘PYD terör örgütü değildir’ diyordun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "göçmen" çıkışının ardından İçişleri Bakanı Soylu'dan cevap gecikmedi. Soylu, “Kılıçdaroğlu; ‘Türkiye AB'nin göçmen deposu değildir’ dediğimiz için bize ‘Günaydın’ demiş. Biz bunu derken; ‘PYD terör örgütü değildir’ diyordun." sözleriyle tepki gösterdi.