Son haftalarda çocuk acil polikliniklerine yüksek ateş nedeniyle başvuranların sayısı arttı. Bunun nedeni ise yüksek ateşin Covid-19’un da yaygın belirtilerinden biri olması. Ancak her ateş Covid-19 enfeksiyonundan kaynaklanmıyor ve çoğu viral enfeksiyonda olduğu gibi bu hastalık ateş olmadan da seyredebiliyor. Çocuklarda oldukça sık rastlanan yüksek ateş, vücut sıcaklığının 38,5 derece üstü olarak ölçülmesi şeklinde tanımlanıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sibel Aka, çocuğun genel durumunun ateşin derecesinden daha önemli olduğuna dikkat çekerek gelişen yüksek ateşte ebeveynlerin en sık yaptıkları 5 hatayı sıraladı,

YANLIŞ: KALIN GİYDİRMEK VE SICAK ORTAMDA TUTMAK

DOĞRUSU: Ateşin hızlı yükseldiği durumlarda titreme ve üşüme sorunları gelişebiliyor. Çocuğun özellikle el ve ayakları soğuk olabiliyor. Üşür kaygısıyla çocuğunuzu sıcak ortamda tutmayın, kalın giydirmeyin. Çünkü sıcak, vücut ısısının daha fazla yükselmesine yol açıyor. Oda ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Dolayısıyla oda ısısını 22-24 derecelerde tutmaya dikkat edin. Ayrıca kalın kıyafetler yerine bol ve ince kıyafetler giydirmeye özen gösterin.

YANLIŞ: SOĞUK SUYA SOKMAK VEYA SOĞUK UYGULAMA YAPMAK

DOĞRUSU: Soğuk su vücut sıcaklığının tekrar hızla yükselmesine neden oluyor ve çocuğu huzursuz ediyor. Çocuğunuzun ateşi yükseldiğinde ılık suyla banyo yaptırabilir veya ılık pansuman uygulayabilirsiniz.

YANLIŞ: ATEŞİ HIZLA NORMALE DÖNDÜRMEYE ÇABALAMAK

DOĞRUSU: Ateş düşürücü kullanımındaki amaç, çocuğun ateşten doğan huzursuzluğunu gidermek. Eğer çocuğunuzun bilinen bir kronik hastalığı veya öncesinde ateşli havale geçirme öyküsü yoksa, 38-38,5 dereceye kadar olan ateşte ilaç vermeden bekleyebilirsiniz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sibel Aka, ateş düşürücü ilaçlara mutlaka uygun dozlarda ve uygun aralıklarla başvurulması gerektiğini belirterek, “Çocuğun ateşini hızla normale döndürmek için gereğinden fazla ateş düşürücü ilaçlara başvurmayın. Aksi halde aşırı doz kullanımına bağlı istenmeyen hipotermi ile mide irritasyonu gibi yan etkiler ve ilaç zehirlenmeleri gelişebiliyor” diyor.   

YANLIŞ: GELİŞİGÜZEL ANTİBİYOTİĞE BAŞLAMAK

DOĞRUSU: Çocukluk çağında yüksek ateş en sık enfeksiyon hastalıkları nedeniyle gelişiyor. Doç. Dr. Sibel Aka, bu enfeksiyonların çoğunun virüs kaynaklığı olduğuna işaret ederek, şöyle devam ediyor: “Bakteri enfeksiyonları daha az görülüyor ve bu ayırımın doktor tarafından yapılması gerekiyor. Antibiyotikler sadece bakteri enfeksiyonlarında fayda sağlıyor, virüs enfeksiyonlarında ise yararlı olmuyor. Dolayısıyla çocuklarda ateş saptandığında hemen antibiyotiğe başlamak son derece yanlış bir uygulama. Çünkü gereksiz yere kullanılan antibiyotikler yararsız olduğu gibi, istenmeyen alerjik reaksiyon, kusma, ishal, mantar enfeksiyonları gibi ciddi yan etkilerin ve antibiyotik direncinin gelişmesine neden olabiliyor.”

YANLIŞ: ATEŞLİ ÇOCUĞU BESLEMEYE ÇALIŞMAK

DOĞRUSU: Çocuğunuzun ateşi yükseldiğinde mümkün olduğunca sıvı gıdalarla beslemeli, eğer emzirme dönemindeyse sık sık emzirmeye devam etmelisiniz. Ayrıca bol bol su içirmeye dikkat edin ve yemek yedirmek için zorlamayın.

COVID-19 geçiren çocuklar için uzmanlar uyardı: Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı... COVID-19 geçiren çocuklar için uzmanlar uyardı: Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı... Bilim insanları, COVID-19 geçiren çocuklarda nörolojik semptomların geliştiğini buldu. Üstelik bu çocukların, semptom yaşamayan akranlarına göre yoğun bakıma ihtiyaç duyma olasılığı daha yüksek çıktı.
Uzmanından Omicron açıklaması: Çocuklarda vaka sayıları artmaya başladı Uzmanından Omicron açıklaması: Çocuklarda vaka sayıları artmaya başladı Dünyayla birlikte Türkiye’de de yaygın hale gelen Covid-19’un Omicron varyantı çocukları da etkiledi. Prof. Dr. Çiftçi, “Omicron'un ortaya çıkışıyla birlikte çocuk hasta ve hastaneye yatanların sayısında artış gördü” dedi.