Gümüşhane-Bayburt sınırında yer alan Güvercinlik köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan 34 yaşındaki Mehmet Güvercin’in koyunlarının olduğu tel örgüyle çevrili ağıla dün gece kurtlar girdi.

AĞILA GİRİNCE HAYATININ ŞOKUNU YAŞADI

Sabahın erken saatinde hayvanlarını otlatmak için dağa götürmek üzere ağılına giden ve içeriye girdiğinde hayatının şokunu yaşayan Güvercin, kısa bir süre önce borçla aldığı hayvanlarının neredeyse tamamının telef olduğunu gördü.

Yaptıkları ilk incelemede kurtların ağılın etrafında örülü tel çitin altını kazarak girdiğini belirleyen Güvercin, telef olan hayvanlarını kendi eliyle traktörün kasasına yükleyerek gömülmek üzere köyün dışında İl Özel İdaresi ekipleri tarafından hazırlanan alana götürdü.

BORÇLANARAK ALMIŞTI

Köyde kendi çapında hayvancılık yaparak geçimini sağladığını ve kurtların boğduğu hayvanların daha çok borçlanarak aldığı hayvanlar olduğunu kaydeden Güvercin, hayvanları yeni aldığı için sigortalarını da yaptırmadığını ve vadesi yaklaşan borçlar için kara kara düşünmeye başladığını söyledi.

Ağıla giren kurtların 103 koyunu orada telef ettiğini ve 43 tanesini yaraladığını anlatan Güvercin, “Yaralanan hayvanların ağır olanlarını da biz kesmek zorunda kaldık.

TOPLAM 112 KOYUN TELEF OLDU

Toplamda 112 koyunum telef oldu, 34 tanesi yaralı kurtuldu. Kurtların çitin üzerinden değil de altını kazarak girdiğini tahmin ediyoruz. Tek değil en az 2 kurt olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Sabah saat 05.30’da koyunun dışarı çıkarmak için ağıla gittiklerinde olayı fark ettiklerini ifade eden Güvercin, “İlk gördüğümüzde şok geçirdik. Hemen bazılarını kurtarmaya çalıştık ama olmadı. Borçla aldığımız hayvanlardı. Kuraklıktan dolayı zor döndürüyorduk hayvanı zaten. Benim hayvanlarımın çoğu dişiydi. Üretici konumundaydım. Artık zor duruma düştüm. Valiliğimizden, Bakanlığımızdan yardım talebinde bulunuyorum” şeklinde konuştu.

YARDIM BEKLİYORLAR

Güvercin’in kız kardeşi Sadakat Güzel ise, “Bu gece ahırımıza kurt girdi ve tüm koyunlarımızı telef etti. Hepsi borçla alınmıştı zaten. Çok zor durumdayız, çok mağdur olduk. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Başka geçim kaynağımız da yok. Tek varlığımız hayvanlarımızdı. Borçları ödeyecek durumumuz da kalmadı daha” ifadelerini kullandı.
Telef olan koyunlar jandarma ekiplerinin tutanak tutmasının ardından İl Özel İdaresi ekiplerinin hazırladığı çukura doldurularak üzeri toprakla kapatıldı.

Ağıla dalan yabani hayvanlar 45 koyunu telef etti Ağıla dalan yabani hayvanlar 45 koyunu telef etti Ağrı'da bir ağıla dalan yabani hayvanlar koyunlara saldırdı. Sabah hayvanlarına bakmaya giden adam korkunç manzara ile karşılaştı, 45 koyun telef oldu 40 koyun da yaralandı.

Dağdan inen kurtlar, 70 koyunu yedi Dağdan inen kurtlar, 70 koyunu yedi Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde dağdan inen kurtlar dehşet saçtı. Kurtlar, küçükbaş hayvan sürüsüne saldırdı.