Son dakika gelişmesine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda görev değişimi yaşandı. İstifasını sunarak görevden af talep eden Lütfi Elvan'ın isteği, Cumhurbaşkanı Kararı ile kabul edildi. Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Nureddin Nebati atandı.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’nin yayımlanan bugünkü sayısında, “Görevden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Nureddin Nebati, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü ve 106'ncı maddeleri gereğince atanmıştır” denildi.

BAKAN NEBATİ'DEN İLK AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Nureddin Nebati, twitter hesabından bir mesaj yayımladı.

Nebati mesajında “Rabbim, kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır. İşimizde bize doğruluk ver, bizi muvaffak kıl. Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah” ifadelerini kullandı.

FAHRETTİN ALTUN'DAN TEBRİK VE TEŞEKKÜR MESAJI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi tebrik ederken görevinden affını isteyen Lütfi Elvan'a da teşekkür etti.

Altun yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan sayın Dr. Nureddin Nebati’yi tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Görevi devreden sayın Lütfi Elvan bakanımıza bugüne kadarki hizmetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964'te Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde doğdu.

Siyaset Bilimi uzmanı olan Nebati, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Nebati, yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora unvanı alan Nebati, farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Bir dönem tekstil işiyle uğraşan Nebati, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu üyeliklerinde bulundu. Nebati, MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesi olarak görev aldı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR, TÜGVA, ÖNDER, UTESAV, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri vakıf ve derneklerde üyeliği bulunan Nebati, ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olarak görevler üstlendi.

Nebati, AK Parti 4. Olağan Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi seçildi ve MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24. Dönem'de İstanbul, 25. Dönem'de Şanlıurfa, 26. Dönem'de İstanbul Milletvekili seçilen Nebati, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmeden önce Bakan Yardımcısı idi.

İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babası.

Hazine ve Maliye Bakanlığından döviz işlemlerine ilişkin açıklama: Müdahale söz konusu değil Hazine ve Maliye Bakanlığından döviz işlemlerine ilişkin açıklama: Müdahale söz konusu değil Hazine ve Maliye Bakanlığı döviz bürolarında alım satım işlemlerinde 100 dolar üstü işlemlerde kimlik ibrazı gerekliliği ile ilgili düzenlemeyle piyasalara müdahale yapılıyor yorumlarına bakanlıktan cevap geldi. Bakanlık “Düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan döviz bürolarına yönelik tebliğe ilişkin açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan döviz bürolarına yönelik tebliğe ilişkin açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarına yönelik tebliğe ilişkin ortaya atılan iddialara cevap verilerek uygulamanın "Bankalar ve sermaye piyasası aracı kuruluşları nezdinde gerçekleştirilen işlemlerde olduğu gibi yetkili müesseseler sektöründeki tüm işlemlerin de kayıt altına alınması ve ayrıca sektörün uluslararası uygulamalar ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir" açıklamasında bulunuldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan IMF açıklaması Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan IMF açıklaması Hazine ve Maliye Bakanlığı IMF ile ilgili iddialara ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "IMF ile bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir" denildi.