İzmir'de bir aile hekimliği biriminde yaklaşık 3 ay önce meydana geldiği öğrenilen olayda 1 aylık bebeğe Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Covid-19 aşısı yapıldığı iddia edilmişti. Ailenin avukatı konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu, İşte o bebeğin son durumu...

Ailenin avukatı Dilek Güzel, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'de yaşayan ailenin, bebeklerini yenidoğan aşı takvimine göre 30'uncu günde yapılması gereken Hepatit-B aşısı için 1 Temmuz'da Aile Hekimliği birimine götürdüğünü belirtti. Aşıdan 2 saat sonra ailenin evine gelinerek "bebeğe Hepatit B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Covid aşısı uygulandığı, çocuğun acil olarak hastaneye götürülmesi" gerektiğinin söylendiğini aktaran Güzel, bebeğin daha sonra Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine götürüldüğünü aktardı.

KALICI BİR SORUN OLUP OLMAYACAĞI BELLİ DEĞİL
Bebeğin hastanede bir hafta süreyle takip edildiğini vurgulayan Güzel şu ifadeleri kullandı: "Bebeğin düzenli olarak kan sayımı, kontrolleri yapılmakta olup bu kontrollerin ne kadar süreceği, aşıdan kaynaklı kalıcı bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının belli olmadığı müvekkillerime söylenmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık."

Süreç konusunda ailenin onayı olduğu dönemlerde bilgi vereceğini de aktaran Güzel, aşılarını olan müvekkillerinin, yaşanan bu durumun aşı karşıtlığı propagandası olarak kullanılmasını kabul etmediklerini bildirdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI
Sağlık Bakanlığınca İzmir'de hatalı aşı uygulamasına ilişkin sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelinin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütüldüğü, hastanın sağlık durumuyla ilgili olumsuz bir durum olmadığı, ayrıca "bebeklere yanlış aşılar yapıldığını" iddia eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

Minik bebek aşı olduktan bir gün sonra öldü Minik bebek aşı olduktan bir gün sonra öldü Bursa'nın Gemlik ilçesinde, iki aylık bir bebek, aşı vurulduktan bir gün sonra hayatını kaybetti.

Aşısız hamilelerin bebekleri de tehlikede Aşısız hamilelerin bebekleri de tehlikede "Virüs yüzünden akciğer tutulumu ve nefes darlığı çeken gebelerimiz var" diyen doktor Esercan "Anne ve bebek ölümleri yaşanıyor, aşı olun" şeklinde konuştu.