İnme nedir, inme nasıl olur, inme belirtileri nelerdir? Milyonlarca insanın hayatını olumsuz etkileyen ve beyin krizi olarak da bilinen inme, ciddi sonuçlar doğuruyor. Zaman zaman tedavide güçlük yaşatan bu duruma dair değerlendirmelerde bulunan akademisyenler ve uzmanlar inmeye karşı ilk saatlerin çok kritik olduğunu ifade ediyor. Konuyla ilgili konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Mustafa Can, inmede ne kadar hızlı davranılırsa o kadar kar elde edilebileceğini belirterek, "Tıbbi bilgiler, makaleler, inmede 3 saate kadar damar açıldığında çok başarılı olunduğunu gösteriyor." dedi.

İNME NEDİR, NEDEN OLUR?

Doç. Dr. Can yaptığı açıklamada, "beyin krizi" ya da felç olarak tanımlanabilecek inmenin, kanı beyne götüren damarların tıkanması sonucu meydana geldiğini söyledi. İnmenin iki sebebi olduğuna işaret eden Can, birincisinin beyne giden kan damarlarının tıkanması, ikincisinin de beyin kanamaları olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Can, beyne giden dört ana damar bulunduğunu, bu damarların birinin tıkanmasının hastada güç, kuvvet kaybı, algılama, konuşma, yutkunma bozukluğu şeklinde bir takım bulgulara neden olabildiğini söyledi.

İLK 3 SAATE DİKKAT

Genellikle hastanın daha önceden bilinmeyen, bir anda gelen kol, bacak tutmama, yüz, mimik hareketlerinde değişme, görmeme, duymama, yutamama gibi şikayetlerle hastaneye başvurabildiğini dile getiren Can, şu bilgileri verdi: "Bazen de inme, aniden uykudan uyanıldığında olabiliyor. Bu inmelerin saatini bilemiyoruz. Bu da önemli bir süreç. İnmede ne kadar hızlı davranırsak o kadar kar elde edebiliyoruz. Tıbbi bilgiler, makaleler inmede, 3 saate kadar damar açıldığında çok başarılı olunduğunu gösteriyor. Çalışmalarda, yeni tedavi ve gelişmelerle 12 saate kadar yapılan müdahalenin etkinliği gösteriliyor ancak ortak görüş 6 saate müdahalenin yapılabilmesi yönünde. İyi bir görüntüleme yöntemiyle beynin kanlanma alanı iyi görüntülenebilir ve iyi bir ekip koordinasyonuyla hastaya fayda sağlanabiliyor. Bizim kliniğimizde, 8 saate kadar müdahale edilip başarı sağladığımız vakalar da oldu."

"ÖNEMLİ OLAN HASTAYI UYGUN MERKEZE ULAŞTIRMAK"

Doç. Dr. Mehmet Mustafa Can, inmede hasta bazlı hareket etmenin daha verimli olduğunu belirterek, "Yani 6 saat geçti bu hastayı almam" değil de elde görüntüleme imkanı varsa, gerekli tetkikler yapılıp hastanın fayda görüp, göremeyeceğine karar verilebiliyor. Bu anlamda ilk teşhis çok önemli. Nedeni ne olursa olsun hızlı davranıp hastayı uygun merkeze ulaştırmak gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

İnme merkezlerinin sayısının az olduğunu, hastaların da bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Can, 15-16 ay önce multidisipliner bir ekip oluşturarak akut inme kliniğini oluşturduklarını söyledi. Doç. Dr. Can, kliniğe hasta geldiğinde 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak ekipteki tüm çalışanların bilgisi olduğunu aktararak, "Öncelikle, nöroloji hekiminin koordinasyonuyla hastanın hangi tedaviden fayda göreceğini belirliyoruz. 7/24 aktif haldeyiz." dedi.

"İNMEDE BİLİNÇ ARTTIKÇA FAYDA GÖREN SAYISI DA ARTACAK"

İnme vakalarının 60-80 yaş arasındaki kesimde daha sık görüldüğüne dikkati çeken Can, şöyle devam etti: "İnmeye sebep olabilecek en önemli etken ailesel yük dediğimiz genetik faktörlerdir. Hipertansiyon, sigara, kolesterol yüksekliği, obezite, hareketsizlik gibi sebepler de bu soruna neden olur. Bunlar da değiştirilebilir risk faktörleri arasında yerini alıyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hastanın ilk önce tomografi yapılabilecek, nöroloji doktorunun bulunduğu bir merkeze götürülmesi çok önemli. Bu iş teknik olarak nöroloji doktorlarının iyi bir muayenesinden geçiyor. Uygun hastaya, uygun dönemde müdahale edip, hastadan çok fayda sağlanabiliyor. Çünkü belli bir saatten sonra geri dönüşsüz bir yola giriliyor. Hastada uzuv kaybı, kümülatif yük çok fazla oluyor. Bu sefer de hastaya tedaviden çok zarar vermiş olunuyor. Uzun dönem hastane yatışları, hastalıklar üst üste biniyor ve tedavide geç kalmış olunuyor."

Doç. Dr. Can, inmenin Türkiye'deki görülme sıklığıyla ilgili net bir çalışma olmadığını dile getirerek, "Ama kitabi bilgiler, uluslararası olarak yılda bin kişiden 6 kişinin inme geçirdiğini söylüyor. Hastanemize ayda tedavi sürecinden fayda görebilecek 3-4 hasta geliyor. Hastalar bilinçlendikçe bu fayda gören sayısı daha da artacaktır." ifadelerini kullandı.

İNME BELİRTİLERİ NELER?

Öte yandan inmede, ani başlayan çift görme, görme kaybı, konuşmada bozukluk, vücudun herhangi bir bölgesinde his kaybı, ağızda eğilme, vücudun tek tarafında ortaya çıkan güçsüzlük, denge kaybı, baş dönmesi, ani keskin şiddetli baş ağrısı ve ani bilinç kaybı belirtileri görüldüğünü bildiren Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Tuğçe Bilecenoğlu, şunları kaydetti:

"Bu belirtilerin bir ya da birkaçının görülmesi halinde acil durum söz konusu. Erken müdahale ile olabildiğince fazla beyin dokusu kurtarılabileceğinden, kişinin en kısa zamanda tercihen tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekiyor. Eğer kişi, belirtilerin başladığı ilk 3 saat içinde hastaneye ulaştırılırsa kişiye damar açıcı tedavi (trombolitik tedavi) uygulanıyor. Kişide, ağızda eğilme, konuşma güçlüğü, tek taraflı kol ve bacakta güçsüzlük gibi belirtiler gelişmişse o anda yakınları tarafından çekilen video görüntüsü veya fotoğraf, özellikle GİA tanısının konulmasında büyük fayda sağlıyor. GİA'daki belirtiler kısa sürdüğünden, kişi acil servise ulaşana kadar düzelmiş olabiliyor.''

HİPERTANSİYON VE ŞEKER HASTALARI RİSK ALTINDA

İnmede; yaş, cinsiyet, ırk, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, yüksek kan kolesterolü, şeker hastalığı, sigara kullanımı, obezite, geçici iskemik atak varlığı, kontrolsüz kullanılan doğum kontrol hapları ve aşırı alkol kullanımının risk faktörlerini oluşturduğunu da belirten Dr. Bilecenoğlu, ''Bu risk faktörlerinden en önemlisi ise hipertansiyon. Ancak yüksek tansiyonun etkin tedavisi ile inme riski yüzde 40 oranında azalıyor" dedi. 

ALINACAK ÖNLEMLER

Dr. Bilecenoğlu, hastalıktan korunmak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı: "Bu hastalıktan korunmak için kişinin tansiyonunu, kan yağlarını ve kan şekerini kontrol altında tutması gerekiyor. Damarlarda sertliğe yol açtığından inme için önemli bir risk faktörü olan sigaradan uzak durulması, düzenli egzersiz yapılması ve lif içeriği zengin, düşük yağ içeren besinler tüketilmesi alınabilecek önlemler arasında.''